Web Portal Turkey

Ramazan 2011:01 August - 29 August
От 1 - ви август 2011 г. започва месец Рамазан, през който мюсюлманите стават преди изгрев, закусват и до залез слънце не се хранят и не поемат течности, включително и вода. Въздържанието се налага, за да може всеки мюсюлманин да се доближи до състоянието на бедните, гладните и страдащите хора. Рамазан е месец на опрощението, покаянието и милосърдието. Поверието разказва, че през свещения месец Рамазан, Мохамед е получил от Аллах свещените писания на Корана чрез главния ангел Джебраил.
Рамазан байрам

Рамазан Байрамът (на арабски: عيد الفطر, „ид (ейд) ал-фитр“), познат и като Шекер Байрам, е мюсюлмански празник на разговяването, отбелязван в чест на приключването на говеенето (постите) през месец рамазан. През целият месец рамазан мюсюлманите през деня — от зазоряване до залез слънце (ифтара), говеят (постят), като не ядат и не пият нищо.

В навечерието на празника се раздава зекят ал-Фитр (размерът на който се определя от Главно мюфтийство). На празника вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“ (Щастлив празник!). Задължително най-напред децата поздравяват своите родители и роднини и искат прошка от тях.

Този празник продължава 3 дни до късни часове и всички се веселят. На празника се сервират сладки ястия — баклава, сладки и кафе с много захар, затова се нарича също Шекер Байрам.

Започнал да се отбелязва през 624.

Предстоящи дати за празника

  • 2010: 11 септември
  • 2011: 31 август
  • 2012: 20 август
  • 2013: 09 август
  • 2014: 29 юли
  • 2015: 19 юли
  • 2016: 09 юли

* Посочените дати са приблизителни

ИЗГРЕВ И ЗАЛЕЗ ЗА ДЕН

Институт по астрономия, БАН

събота, 22 август 2009 г.

В Турция започват постите по повод свещения за мюсюлманите месец Рамазан 2009 г. !

В Турция започват постите по повод свещения за мюсюлманите месец Рамазан !

В Турция започват големите пости, наречени "оруч", спазвани по време на свещения за мюсюлманите месец Рамазан. В продължение на 30 дни мюсюлманите се въздържат от храна, пиене на течности, секс и цигари от изгрев до залез слънце, за да пречистят тялото и душата си. Те поемат храна и течности само през тъмната част на денонощието. След последния ден на постите започва празникът Рамазан или Шекер Байрам, на който се поднасят вкусни неща за ядене. Когато слънцето залезе, имамът от джамията обявява края на поста за деня. Оручът има много важно място в исляма и има смисъл на споделяне между хората, между бедни и богати. Директорът на Дирекцията по вероизповеданията Али Бардакоглу обяви мотото на тазгодишния Рамазан - "Споделянето, съпричастието е хубаво нещо". Той обърна внимание на дискриминацията на жените в джамиите, където само за мъжете има условия за молитва /"намаз"/, и прикани имамите да осигурят условия и за жените. В Турция Рамазанът се съпровожда с различни прояви, особено след залез слънце, организирани от общините - театрални представления, концерти на открито и други. Джамиите са отворени през цялата нощ. Всички са украсени с гирлянди от светещи електрически лампички и това им придава изключителна красота. Ресторантите и кафенетата са отворени през цялата нощ, като се предлагат специални менюта. Според традицията всеки заможен мюсюлманин, собственик на фирма или отговорна личност трябва да даде поне една вечеря /"ифтар"/ за близките, колегите и подчинените си или да раздаде пакети с храна на бедните. На традиционната вечеря "ифтар" задължително първо се предлага топла супа. От масата не бива да липсват месо, зеленчуци, плодове и чай. Пастърмата и погачите, които се пекат само по време на Рамазана, са сред деликатесите на трапезата.

България Таймс

Няма коментари:

Публикуване на коментар

ramazan-ramadan