Web Portal Turkey

Ramazan 2011:01 August - 29 August
От 1 - ви август 2011 г. започва месец Рамазан, през който мюсюлманите стават преди изгрев, закусват и до залез слънце не се хранят и не поемат течности, включително и вода. Въздържанието се налага, за да може всеки мюсюлманин да се доближи до състоянието на бедните, гладните и страдащите хора. Рамазан е месец на опрощението, покаянието и милосърдието. Поверието разказва, че през свещения месец Рамазан, Мохамед е получил от Аллах свещените писания на Корана чрез главния ангел Джебраил.
Рамазан байрам

Рамазан Байрамът (на арабски: عيد الفطر, „ид (ейд) ал-фитр“), познат и като Шекер Байрам, е мюсюлмански празник на разговяването, отбелязван в чест на приключването на говеенето (постите) през месец рамазан. През целият месец рамазан мюсюлманите през деня — от зазоряване до залез слънце (ифтара), говеят (постят), като не ядат и не пият нищо.

В навечерието на празника се раздава зекят ал-Фитр (размерът на който се определя от Главно мюфтийство). На празника вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“ (Щастлив празник!). Задължително най-напред децата поздравяват своите родители и роднини и искат прошка от тях.

Този празник продължава 3 дни до късни часове и всички се веселят. На празника се сервират сладки ястия — баклава, сладки и кафе с много захар, затова се нарича също Шекер Байрам.

Започнал да се отбелязва през 624.

Предстоящи дати за празника

  • 2010: 11 септември
  • 2011: 31 август
  • 2012: 20 август
  • 2013: 09 август
  • 2014: 29 юли
  • 2015: 19 юли
  • 2016: 09 юли

* Посочените дати са приблизителни

ИЗГРЕВ И ЗАЛЕЗ ЗА ДЕН

Институт по астрономия, БАН

събота, 22 август 2009 г.

Започва Рамазанът 2009 г. !

От света | 21.08.2009

Започва Рамазанът !


Тази година Рамазанът е от 21 август до 19 септември
Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Тази година Рамазанът е от 21 август до 19 септември

От днес /петък, 21 август/ вярващите мюсюлмани изцяло променят дневния си режим, както и храненето си. С новолунието започва 9-ият месец на постите - Рамазанът, а това означава 30 дни въздържание.

Призивът за молитва се чува по друг начин от над един милиард мюсюлмани по света със започването на Рамазана. Все едно дали в Мека, Медина, Хамбург или Ню Йорк - времето на големите пости изисква немалко от тях. Особена издържливост се изисква от вярващите в северните страни, защото се пости по светло, храна и течности могат да се приемат само по тъмно. За Германия например това означава на първия ден от Рамазана, че между 04 ч и 09 минути и 21 ч и 41 минути яденето и пиенето са забранени.

Правоверните мюсюлмани спазват пост през светлата част на денонощиетоBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Правоверните мюсюлмани спазват пост през светлата част на денонощието

Вътрешно пречистване

"Не можем да приемаме нищо - нито ядене и пиене, нито полово сношение, пушене или дъвки със захар...", обяснява Рамазан Укар, ходжа и председател на ислямските общности в Северна Германия. Ако обаче през първите няколко дни на постите поради грешка се изпиела чаша чай или по навик се хапвало ябълка, не било толкова страшно: "Това се нарича Божи дар. Значи може два-три пъти в месеца, но не повече. Тоест, не може всеки ден да се получава Дар от Бога."

Спазването на постите по време на Рамазана е една от така наречените "пет стожера на исляма". Към тях спадат също така признаването на вярата, всекидневните молитви, даването на милостиня и поклонението в Мека. Какво е важно за месеца на постите е записано в самото начало на Корана, във втора сура: "Вие, вярващи, постите са ви предписани за определен брой дни."

Става дума за точно 30 дни, т.г. от 21 август до 19 септември. Изключения се допускат само за възрастни и болни, деца и пътници. Отказът от храна и напитки е едната страна на постите, предназначена да служи за вътрешното пречистване и намирането на собственото духовно начало. Другата страна е свързана с всекидневното съвместно съжителство:

"Длъжни сме да се занимаем с бедните на този свят. Хората, които постят, даряват по време на Рамазана на нуждаещите се. Всички мюсюлмани трябва да правят дарения, дори ако са бедни. В такъв случай те получават нещо от другите и така нещата отново се изравняват."

Всекидневната молитва е един от петте стълба на ислямаBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Всекидневната молитва е един от петте стълба на исляма

Шансовете на свещените дни

Да се хранят съвместно след вечерната молитва е също мюсюлманска традиция. Ходжа Укар разказва, че мнозина вярващи канят непознати не ресторант или готвят за тях по домовете си.

Да бъдат солидарни, да се изслушват, да се помиряват, ако има разпри в семейството - тези са шансовете на свещените дни.

Освен това мюсюлманите използват дните на "лятната горещина", както приблизително се превежда "Рамазан" за изучаване на Корана. Те се събират в джамиите и всеки ден изчитат по 20 страници от светото си писание.

Автор: М. Леме, В. Шопов/Редактор: М. Илчева

Радио "Дойче веле"

Минаре България

Няма коментари:

Публикуване на коментар

ramazan-ramadan