Web Portal Turkey

Ramazan 2011:01 August - 29 August
От 1 - ви август 2011 г. започва месец Рамазан, през който мюсюлманите стават преди изгрев, закусват и до залез слънце не се хранят и не поемат течности, включително и вода. Въздържанието се налага, за да може всеки мюсюлманин да се доближи до състоянието на бедните, гладните и страдащите хора. Рамазан е месец на опрощението, покаянието и милосърдието. Поверието разказва, че през свещения месец Рамазан, Мохамед е получил от Аллах свещените писания на Корана чрез главния ангел Джебраил.
Рамазан байрам

Рамазан Байрамът (на арабски: عيد الفطر, „ид (ейд) ал-фитр“), познат и като Шекер Байрам, е мюсюлмански празник на разговяването, отбелязван в чест на приключването на говеенето (постите) през месец рамазан. През целият месец рамазан мюсюлманите през деня — от зазоряване до залез слънце (ифтара), говеят (постят), като не ядат и не пият нищо.

В навечерието на празника се раздава зекят ал-Фитр (размерът на който се определя от Главно мюфтийство). На празника вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“ (Щастлив празник!). Задължително най-напред децата поздравяват своите родители и роднини и искат прошка от тях.

Този празник продължава 3 дни до късни часове и всички се веселят. На празника се сервират сладки ястия — баклава, сладки и кафе с много захар, затова се нарича също Шекер Байрам.

Започнал да се отбелязва през 624.

Предстоящи дати за празника

  • 2010: 11 септември
  • 2011: 31 август
  • 2012: 20 август
  • 2013: 09 август
  • 2014: 29 юли
  • 2015: 19 юли
  • 2016: 09 юли

* Посочените дати са приблизителни

ИЗГРЕВ И ЗАЛЕЗ ЗА ДЕН

Институт по астрономия, БАН

понеделник, 22 август 2011 г.

Как да търсим нощта Кадр

Как да търсим нощта Кадр

Monday, 22 August 2011

Нощта Кадр е най-ценната нощ. Човек, който я пропусне, губи страшно много. Ако един човек е изключително силен във вярата си и следва повелите на своя Господ, той трябва да следи за тази нощ и да я прекара в молитва и подчинение пред Аллах. Ако ибадетът му се приеме, то всички негови предишни грехове се опрощават.

ОТСЛУЖВАНЕТО НА КИЙЯМ

Препоръчва се дългата молитва в нощите, през които би могла да се пада нощта Кадр. Това е отбелязано в много хадиси, един от които е следващият.
Абу Тхар (Аллах да е доволен от него) предава:

“Ние говеехме с Пратеника на Аллах (с.а.с.) през Рамадан. Не той ни водеше в нощната допълнителна молитва, докато не останаха 7 нощи от Свещения месец. След това той прекарваше нощта с нас в молитва през 1/3 от нощта. Той не се молеше с нас на шестата вечер. На петата вечер прекарваше с нас половината нощ. И ние го попитахме: “Пратенико на Аллах, не може ли да прекарваш с нас времето през цялата нощ в ибадет?” Тогава той
отговори: “Този, който стои в молитва с имама, докато имамът приключи с нея, той сякаш се е молил през цялата нощ”.

Абу Хурейра (р.а.) разказва, че е чул Пратеника (с.а.с.) да казва:

“Този, който прекара нощта Кадр в подчинение и молитва пред Аллах и служенето му се приеме, то всички негови предишни грехове се опрощават”

(предадено от Бухари и Муслим)

ОТСЛУЖВАНЕТО НА МОЛИТВАТА СМИРЕНО

Препоръчителна е продължителната молитва
през нощта.
Айша (р.а.) разказва, че когато попитала Мухаммед (с.а.с.):

“О, Пратенико на Аллах, ако знаех коя нощ е нощта Кадр, какво трябваше да казвам през нея?”, Той (Аллах да го благослови и с мир да го дари) я посъветвал да казва:

“ - О, Аллах, Ти си опрощаващ, обичаш опрощението, опрости ме, о, Аллах!”

(предадено от Ат-Тирмизи)

ОТДЕЛЯНЕ ОТ ЗЕМНИТЕ НАСЛАДИ И ОТДАВАНЕ В СЛУЖЕНЕТО

Няма нищо по-добро от това да отслужваме много молитви и друг ибадет в нощите, през коитоби могла да бъде Кадр. Това ще рече също да изоставим земните наслади, за да можем да оползотворим това време само и единствено в името на Аллах.
Айша (р.а.) предава:

“Когато оставаха последните 10 нощи от Рамадан, Мухаммед (с.а.с.) засилваше своя изаар, (т.е. странеше от съпругите си, за
да посвещава повече време на преклонение пред Аллах), прекарваше всяка нощ буден (в молитва) и събуждаше семейството си”

(Ал-Бухари и Муслим)

И казва още Айша (Аллах да е доволен от нея):

“Пратеникът на Аллах (с.а.с.) се отдаваше на молитва най-силно през последните 10 нощи от месеца, отколкото през останалите”

(Муслим)

http://genmuftibg.net /

http://ramazan-ramadan.blogspot.com

Няма коментари:

Публикуване на коментар

ramazan-ramadan