Web Portal Turkey
Рамазан Байрамът (на арабски: عيد الفطر, „ид (ейд) ал-фитр“), познат и като Шекер Байрам, е мюсюлмански празник на разговяването, отбелязван в чест на приключването на говеенето (постите) през месец рамазан. През целият месец рамазан мюсюлманите през деня — от зазоряване до залез слънце (ифтара), говеят (постят), като не ядат и не пият нищо.
В навечерието на празника се раздава зекят ал-Фитр (размерът на който се определя от Главно мюфтийство). На празника вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“ (Щастлив празник!). Задължително най-напред децата поздравяват своите родители и роднини и искат прошка от тях.
Този празник продължава 3 дни до късни часове и всички се веселят. На празника се сервират сладки ястия — баклава, сладки и кафе с много захар, затова се нарича също Шекер Байрам.
Започнал да се отбелязва през 624.
Предстоящи дати за празника
- 2010: 11 септември
- 2011: 31 август
- 2012: 20 август
- 2013: 09 август
- 2014: 29 юли
- 2015: 19 юли
- 2016: 09 юли
* Посочените дати са приблизителни
Институт по астрономия, БАН
събота, 30 юли 2011 г.
Храненето по време на постите се извършва по следния начин:призори,някъде между 3-4 часа се става за храна и ритуалът се нарича "Темджит"
През последния месец,т.е.Рамазан се пости.
Храненето по време на постите се извършва по следния начин:призори,някъде между 3-4 часа се става за храна и ритуалът се нарича "Темджит".
Приготвят се се ястия,които не предизвикват жажда.
Блюдата,според сезона(датата,на която се празнува "Шекер байрам" ,се променя всяка година) са от пресни или сушени зеленчици ,баници и различни видове пилаф.
За десерт се предлагат плодове или ошаф.
След определен час,около 4 часа сутринта (този час се променя ежегодно ,тъй като се определя спрямо часа на изгрева) и до края на постите не се яде нищо,не се пие нито вода,нито други напитки и не се пуши.
Часът,в който се прекратява постенето,се известява с топовни гърмежи и огньове по минаретата,след което се сяда на трапеза,наречена "Ифтар".
На масата "Ифтар" непременно трябва да има вода (прекратяването на постенето започва с пиене на вода),сирене и маслини.
Според материалното състояние на семейството,на софрата се поставят и различни предястия,салати,туршии,опитват се различни видове сладка.
По-късно се предлагат супи,месни и постни ястия за вечеря.
И така,на "Рамазан" се поставят две празнични трапези. Последният ден на "Рамазана"се нарича "Арифе",което означава предпразничен.
За този ден и за започващия на следващия ден тридневен празник "Шекер байрам"се приготвят много ястия.
Правят се баклави,точат се кори за баници,готвят се месни и постни ястия,варят се компоти.
В първия ден се канят най-близките роднини.
Всички се събират на маса в дома на най-възрастния от семейството,скараните се сдобряват.
Освен това на децата,дошли да поздравят и целунат ръка на по-възрастните от семейството,заедно с баклавата,сладките и бонбоните се дават и пари.
Шекибе Ямач
Рамазан 2011 - Рамадан 2011
Няма коментари:
Публикуване на коментар