Web Portal Turkey

Ramazan 2011:01 August - 29 August
От 1 - ви август 2011 г. започва месец Рамазан, през който мюсюлманите стават преди изгрев, закусват и до залез слънце не се хранят и не поемат течности, включително и вода. Въздържанието се налага, за да може всеки мюсюлманин да се доближи до състоянието на бедните, гладните и страдащите хора. Рамазан е месец на опрощението, покаянието и милосърдието. Поверието разказва, че през свещения месец Рамазан, Мохамед е получил от Аллах свещените писания на Корана чрез главния ангел Джебраил.
Рамазан байрам

Рамазан Байрамът (на арабски: عيد الفطر, „ид (ейд) ал-фитр“), познат и като Шекер Байрам, е мюсюлмански празник на разговяването, отбелязван в чест на приключването на говеенето (постите) през месец рамазан. През целият месец рамазан мюсюлманите през деня — от зазоряване до залез слънце (ифтара), говеят (постят), като не ядат и не пият нищо.

В навечерието на празника се раздава зекят ал-Фитр (размерът на който се определя от Главно мюфтийство). На празника вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“ (Щастлив празник!). Задължително най-напред децата поздравяват своите родители и роднини и искат прошка от тях.

Този празник продължава 3 дни до късни часове и всички се веселят. На празника се сервират сладки ястия — баклава, сладки и кафе с много захар, затова се нарича също Шекер Байрам.

Започнал да се отбелязва през 624.

Предстоящи дати за празника

  • 2010: 11 септември
  • 2011: 31 август
  • 2012: 20 август
  • 2013: 09 август
  • 2014: 29 юли
  • 2015: 19 юли
  • 2016: 09 юли

* Посочените дати са приблизителни

ИЗГРЕВ И ЗАЛЕЗ ЗА ДЕН

Институт по астрономия, БАН

събота, 22 август 2009 г.

Рамазан 2009 / Ramazan 2009 !

Рамазан
На 22-ри август 2009 г, мюсюлманите по целия свят посрещнаха с вълнение началото на най-свещения месец на годината.По време на Рамазан, деветия месец от ислямския календар, вярващите от всички континенти се обединяват и се отдават на пости и духовно извисяване.
За Рамазана не се знае много. Смятам, че малко повече информация за традициите свързани с Рамазана ще ви помогне по-добре да разбирате колеги и приятели. Всички знаем, че умението ни да приемаме различията по между ни и да търсим общи интереси е ключа към нашето успешно социално общуване.
Броят на мюсюлманите по света надвишава 1 милиард, от които 8 милиона живеят в Северна Америка. Повечето от тях спазват пълен пост (никаква вода или храна) между изгрев и залез слънце по време на месец Рамазан. Причината за това не е да отслабнат или поради някаква друга медицинска препоръка, а защото така е заповядано в Корана, който гласи, “О, вярващи, предписано ви е говеенето, както бе предписано и за онези преди вас (евреи и християни), за да се побоите”(2:183). Деца под 12 години, болни, пътуващи, кърмачки и жени в цикъл са освободени от задължението да постят.
рамадан

Рамазана е много повече от това да не се яде и пие. Той е време за пречистване на душата, концентриране върху Бога и извършване на саможертви. Трябва да се сдобрим с хората, които са ни наранили, да се сплотим в семействата и приятелите си и да се откажем от лоши навици - като цяло да пречистим живота си, мислите и чувствата си. Рамазанът не е просто физически, а по-скоро е цялостно обвързване на човешкото тяло и душа.

По време на Рамазана, всяка част от тялото ни трябва да се въздържа по определен начин. Езикът ни трябва да се въздържа от злословене и клюки, очите – от гледане на непозволени неща, ушите - от слушане на лоши думи или празни приказки, краката ни – от ходене на покварени места. Ръцете ни не трябва да посягат на нищо, което не ни принадлежи. Изисква се също да се въздържаме от секс и пушене през деня от изгрев до залез.
Много хора сигурно се питат защо правим това и какви са предимствата на говеенето. Всяка една Божа заповед не подлежи на оспорване. Даже не си и задаваме този въпрос. Предимства има и те са явни.

  1. Постенето калява волята и засилва чувството на самоконтрол, което имаме върху себе си.
  2. Когато постиш и си гладен, разбираш как се чувстват бедните, които нямат какво да ядат. Не случайно народът е казал „Ситият на гладния не вярва”. Започваш да цениш и малките неща, които притежаваш, а не си и забелязвал, защото животът ти предлага голямо изобилие. По този начин се засилва чувството за духовен мир и щастие.
  3. Говеенето влияе благоприятно на здравето ни. Много изследвания са направени за това. За разлика от други диети, Рамазана не води до недохранване или недостатъчен прием на калории след като няма ограничения за вида храна и количеството, която можем да приемаме преди започване на постите и след залез.

От моя личен опит знам, че в рамките на първите няколко дена тялото ми свиква на новия режим на хранене и не чувствам глад през целия ден. Работя нормално, мисленето ми се избистря. Отделям повече време за молитви и се чувствам духовно и физически пречистена - чувство, което си заслужава да изпиташ.
Севие Хърлева
По материали от www.islam.about.com/http://www.bulgariansindetroit.com

Минаре България

Няма коментари:

Публикуване на коментар

ramazan-ramadan