Web Portal Turkey

Ramazan 2011:01 August - 29 August
От 1 - ви август 2011 г. започва месец Рамазан, през който мюсюлманите стават преди изгрев, закусват и до залез слънце не се хранят и не поемат течности, включително и вода. Въздържанието се налага, за да може всеки мюсюлманин да се доближи до състоянието на бедните, гладните и страдащите хора. Рамазан е месец на опрощението, покаянието и милосърдието. Поверието разказва, че през свещения месец Рамазан, Мохамед е получил от Аллах свещените писания на Корана чрез главния ангел Джебраил.
Рамазан байрам

Рамазан Байрамът (на арабски: عيد الفطر, „ид (ейд) ал-фитр“), познат и като Шекер Байрам, е мюсюлмански празник на разговяването, отбелязван в чест на приключването на говеенето (постите) през месец рамазан. През целият месец рамазан мюсюлманите през деня — от зазоряване до залез слънце (ифтара), говеят (постят), като не ядат и не пият нищо.

В навечерието на празника се раздава зекят ал-Фитр (размерът на който се определя от Главно мюфтийство). На празника вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“ (Щастлив празник!). Задължително най-напред децата поздравяват своите родители и роднини и искат прошка от тях.

Този празник продължава 3 дни до късни часове и всички се веселят. На празника се сервират сладки ястия — баклава, сладки и кафе с много захар, затова се нарича също Шекер Байрам.

Започнал да се отбелязва през 624.

Предстоящи дати за празника

  • 2010: 11 септември
  • 2011: 31 август
  • 2012: 20 август
  • 2013: 09 август
  • 2014: 29 юли
  • 2015: 19 юли
  • 2016: 09 юли

* Посочените дати са приблизителни

ИЗГРЕВ И ЗАЛЕЗ ЗА ДЕН

Институт по астрономия, БАН

понеделник, 31 август 2009 г.

Фреди Кануте: Мога да постя и да играя,Рамазанът ми дава сили !




Фреди Кануте: Мога да постя и да играя,Рамазанът ми дава сили
!

Доброто физическо състояние е едно от най-важните неща за съвременните спортисти. В частност футболистите трябва да са в перфектна кондиция във всеки един момент от сезона, като за целта се нуждаят от правилно хранене. Постите, на които се подлагат много играчи, изповядващи мюсюлманската вяра, често се превръщат в обект на дискусии дали спортистите могат да издържат на Рамазана, без това да се отрази на формата им. Повечето мюсюлмани във футбола предпочитат да пренебрегнат част от задълженията си по време на пости, но не такъв е случаят с Фреди Кануте. Нападателят на Севиля е сигурен, че в днешни дни футболистите могат да съхранят топ кондицията си по време на свещения месец. Подобни са вижданията на Мамаду Диара, Ласана Диара и Карим Бензема, за които работи цял екип от лекари, които ги поддържат по време на постите. "Опитвам се да следвам своята вяра по най-добрия възможен начин", сподели той пред Goal.com. "Понякога е трудно да продължиш да постиш, особено тук, в Южна Испания, където е ужасно горещо, но аз мога да се справя, слава Богу." Наличието на много футболисти, които изповядват исляма, стана повод за подробни изследвания от страна на ФИФА и доктор Ясин Зергуни обясни какъв е ефектът от Рамазан. "Този месец на физическа и психологическа самодисциплина е съпътстван и с пълно отсъствие на агресия", обясни доктор Зергуни. "Това е период на регенерация. Далеч не е вредно. Всъщност важно е да се помни, че ефектът от Рамазана е свързан с духовните качества на всеки атлет. Играчите, които са свикнали да следват Рамазан, се адаптират лесно, защото го правят всяка година. Но е истина, че много от тях се изморяват. Те трябва да работят повече преди и след мачовете, за да им помогне това да запазят енергия и сила", съветва Зергуни. Заман

Минаре България

Exclusive: I Can Keep Fasting In Ramadan Even When I Am Playing – Fredi Kanoute !

петък, 28 август 2009 г.

90 000 мюсюлмани присъстваха на Площада на джамиите в Стария град на Ерусалим !

Palestinians pray during the first Friday of Ramadan in front of the Dome of the Rock at the Al-Aqsa mosque compound in Jerusalem on August 28, 2009. Tens of thousands of faithful thronged the Al-Aqsa mosque compound in Jerusalem's old city for the first Friday prayers of Ramadan, with Israeli police reporting no significant incident. Police estimated the crowd at 90,000./Getty Images

More photos here
>>>
90 000 мюсюлмани присъстваха на Площада на джамиите в Стария град на Ерусалим !

Десетки хиляди мюсюлмани присъстваха на Площада на джамиите в Стария град на Ерусалим на петъчната молитва в първия петък от свещения мюсюлмански месец Рамазан.

По данни на полицията в молитвата са участвали 90 000 души. По този повод Израел облекчи достъпа до Ерусалим на палестинци от Западния бряг. На жени над 45 години и на мъже над 50 години от Западния бряг беше позволено да присъстват на петъчната молитва.

До молитвата бяха допуснати и палестинците от Западния бряг и от Източен Ерусалим, които притежават постоянно разрешително за влизане в Израел.

Площадът на джамиите е третото свещено място за мюсюлманите след Мека и Медина.

Франс прес

Минаре България

четвъртък, 27 август 2009 г.

Holiest month, Ramadan begins !

Holiest month, Ramadan begins !

Everyone lives through Ramadan in peace and tranquility.

Posted 26.08.2009 13:47:39 UTC
Updated 26.08.2009 13:47:39 UTC

The Agenda

Friday, 21 August 2009

Author: Prof. Ramazan Gozen from Ankara's Çankaya University

The holy month of Ramadan begins today in Turkey and the entire Islamic divide. Fasting which is voluntary abstinence from eating, drinking and involvement in any kind of sexual activity is one of the tenets of Islam. Ramadan, like in other Muslim countries, is also marked with joy and enthusiasm. The Ramadan process can be divided into three stages: The first is the preliminary period when preparations are made for the forthcoming holy month. Going shopping for the iftar and sahur meals, the first eaten to break fast and the latter eaten before fasting begins, holding iftar dinners for guests and relatives and the psychological readiness embarked upon before fasting begins are some of these preparations. The second stage involves the religious, social and cultural activities such as the iftar dinner to break fast and the tarawih prayers at night. The third stage is the Ramadan Festival or the Sugar Festival as some call it which comes right after it and which is going to be marked this year between September 20-22, 2009.

Ramazan is holy because it is the month in which pious Muslims fast and because the Koran was revealed to the prophet Muhammad. Laylat el qadr, the night of power or Kadir gecesi in Turkish, which is believed to be more blessed than a thousand months and the holiest of holy nights, is in the last ten days of Ramadan. That is why, alongside fasting, Muslims also recite the Koran during Ramadan trying to understand its meaning and interpret what it says. Those who have the financial means give out more alms during Ramadan than they do at other times. TRT

Minaret Bulgaria

понеделник, 24 август 2009 г.

Джамията в София е сред най-забележителните мюсюлмански храмове !

Джамията в София е сред най-забележителните мюсюлмански храмове ..

Турският вестник "Ватан" представя най-забележителните джамии по света, сред които е и софийската джамия, предаде БТА. Подбрани са общо 59 джамии в цял свят, но не е обяснено по какъв критерий е направена подборката. Тя започва с джамията в Севиля, Испания и завършва с Тадж Махал в Индия.

Включени са редица известни джамии в Багдад, Самарканд, Дамаск, Ерусалим, Медина, които са и исторически паметници, а също и джамии в Рим, Париж, Русия, Казахстан, Ню Йорк, Канада, Холандия, Унгария, Токио, Сенегал, Пакистан, Индонезия и др. Едни от тях впечатляват с внушителния си размер, други с класическите форми, а трети с модерния вид, който по излючителен начин хармонира на класическите образци на мюсюлманската архитектура.

Софийската джамия е посочена на предпоследно 58-о място. От ислямските храмове в другите балкански държави е представена само джамията в Прищина - на 12-място. От държавите в Източна Европа е включена само джамията в Будапеща.

неделя, 23 август 2009 г.

МЕСЕЦ РАМАДАН – ВРЕМЕ НА ИЗОБИЛИЕ И БЛАГОДАТ !

МЕСЕЦ РАМАДАН – ВРЕМЕ НА ИЗОБИЛИЕ И БЛАГОДАТ !

Месец Рамадан –свещеният месец за мюсюлманите; месецът, от който започва ислямското летоброене и история; месецът, през който е низпослан Свещения Коран; месецът, който се явява опорна точка за един от стълбовете на Исляма – говеенето.

“Рамадан е месецът, през който беше низпослан Коранът за напътствие на хората и с ясни знаци от напътствието и разграничението. Който от вас се окаже в този месец, да говее през него, а който е болен или на път – да се издължи в други дни. Аллах иска да ви улесни и не иска да ви затрудни, а да завършите докрай определените дни, да възвеличите Аллах за онова, с което ви е напътил и да сте признателни.” /2:185/

Говеенето е довод за вярата на рабите във Всевишния Аллах. Говеенето е служене на Всевишния. То е израз на дълбоката и искрена любов на мюсюлманина към Неговия Създател. Говеенето изпълва човека с надежда да спечели благоволението на Аллах. Наградата за говеенето е велика, защото Всевишният го е отредил за Себе Си.

Пророкът /Аллах да го благослови и с мир да го дари/ е казал: "Аллах каза: Всяко дело на синовете на Адам е за тях самите, освен говеенето. То е за Mен и наградата за него Аз я давам." /Бухари/

Говеенето не е просто един от обредите в Исляма. То е мерило за искреността - тaйнство между Аллах и Неговия раб. Няма друга система или религия, която дава на човека такъв метод за духовно извисяване и стремеж към Него – Единствения. Пратеникът на Аллах /с.а.с./ е казал :

“Говеенето е предпазване от Огъня.”

И още : “Който говее през месец Рамадан с вяра и очакване на награда от Аллах, на него се опрощават предходните грехове.” /Муслим и Бухари/

И е казал : “От Рaмадан до Рамадан се опрощава онова, което е във времетраенето между тях, ако не са извършени големи грехове” /Муслим/

И още: “В Рая има врата “Ар-Раййан”, през нея в Съдния Ден ще влязат само говеещите. Никой друг, освен тях не ще влезе от там…” / Бухари /

Кой би допуснал да пропилее всичко това? Кой не би искал да даде всичко от себе си, за да спечели тази благодат?

Всеки би положил максимални усилия, би се отрекъл от всичко, което ще му попречи, за да получи Неговата благодат. А това, което се иска от нас е толкова малко, в сравнение с онова, което ни предлага Аллах Всевишния! От нас се иска само да се откажем от няколко незначителни земни блага и то не напълно. Говеещият трябва да изостави това, което Аллах е забранил.

Пратеникът /с.а.с./ е казал: ”Когато някой от вас говее, да не изрича непристойност и да не проявява безразсъдство.” /Муслим/

Говеенето е божествено предписание за самоуспокоение и самоконтрол, за поддържане на човешкото достойнство и свобода. Тези резултати винаги се проявяват, ако човек правдиво говее.

Пророкът /с.а.с./ е казал: “Колко говеещи има, които не притежават нищо от говеенето, освен гладуването. И колко отслужващи нощната молитва има, които не притежават нищо от нея, освен бдението нощем.”

Месец Рамадан е велик месец. През него е низпослан Коранът - за напътствие на хората с ясни знаци от напътствието и разграничението и като изцеление за вярващите.

Пророкът /с.а.с./ е казал: “При вас дойде Рамадан, благословен месец. Аллах, Всемогъщ е Той и Превелик, предписа за вас като задължение говеенето през този месец. Разтварят се тогава дверите на небето и се затварят дверите на Ада, и се слагат окови на сатаните – непокорници. На Аллах тогава принадлежи нощ (нощта Кадр) , по-добра от хиляда месеца. Онзи, който не се възползва от нейното благо, той се е лишил.”/ Нисаи /

Нека се възползваме от този месец - благодат от Всевишния Аллах. Да отворим душите и сърцата си за Него - Той иска толкова малко от нас: "Човек изоставя страстите си и храната заради Мен." / Муслим /

Говеенето е едно от проявленията на единство на ислямската общност. То е символ на нейната солидарност и взаимопомощ – заговяване в едно и също време, разговяване в едно и също време, няма разлика между богат и беден, водач и воден. Единствените критерии са богобоязливостта и отдадеността на Всевешния Аллах./

http://www.way-to-allah.com/bul

Минаре България

От днес започва свещеният за мюсюлманите месец „Рамазан” 2009 г.!

От днес започва свещеният за мюсюлманите месец „Рамазан” !
21 август 2009 | 12:46 | радио "Фокус" - Смолян
Смолян. От днес започва свещеният за мюсюлманите месец „Рамазан”, съобщи за радио „Фокус”- Смолян Районният мюфтия Неджми Дъбов. Той посочи, че свещеният месец продължава до 20 септември. Той е характерен със строгия пост (говеене), който трябва да спазват мюсюлманите. Според канона, от зазоряване до залез слънце, постещият трябва да се въздържа от употребата на вода и храна, тютюнопушене и полово сношение. Има и морален аспект, като човек трябва да се въздържа от изричане на непристойни думи и помисли, като целта е моралното извисяване на човек. По време на месеца „Рамазан” се изпълнява молитвата „Таралих”, която е 20-частна и се изпълнява след нощната молитва по време на целият месец. По повод празника всички джамии и молитвени домове(мечити) в Смолянско ще работят за молитва през целия месец. Очаква се за празника в областта да пристигнат духовници от Турция и Египет, които ще участват във воденето на свещените молитви. Свещения месец приключва с празника Рамазан Байрам. По време на него се изпълнява празнична молитва в джамиите, след което в продължение на три дни се посрещат гости и се празнува. От поста се изключват бременните жени и болни хора.
Здравко БЕШЕНДЖИЕВ

Минаре България

Започна свещеният месец за мюсюлманите Рамазан 2009 г.!

Започна свещеният месец за мюсюлманите Рамазан !

петък, 21 август 2009

Анкара

Днес преди изгрева на слънцето милиони мюсюлмани положиха началото на постите, оруча, който съпровожда свещения месец Рамазан. Преди изгрев слънце в Турция се направи първата традиционна закуска, наречена сахур, предаде БНР. След това докато притъмнее спазващите оруча няма да ядат и да пият, включително няма да пушат и да се отдават на плътски удоволствия, до залез слънце, когато ходжата ще призове правоверните на трапезата, наречена ифтар.

Поради това, че е лято и дните са дълги, постите продължават около 15 часа. И така в продължение на един месец, когато ще завършат с Рамазан или Шекер Байрам.

Оручът заема много важно място в Исляма. Той има смисъла на споделяне, на опрощение, покаяние и милосърдие. Изразява се и в прояви на благодеяние и щедрост към бедните и страдащите.

Директорът на дирекцията по вероизповеданията Али Бардакоглу обяви мотото на тазгодишния оруч,”поделянето е добродетел”, подчертавайки „нека се опитаме да изтрием понятието другият, да се научим да приемаме като част от самите нас и тези, които са близо, и онези, които са далеч.

Месецът Рамазан се съпровожда и с различни прояви, общините раздават безплатно храна, вечер организират представления, концерти на открито, заведенията са отворени до разсъмване.

В луксозните ресторанти се предлагат специални менюта, курортите също са индексирали менютата и програмите си за Рамазана.

АСН

Минаре България

Египтяните ще изядат 40 милиона пилета през месец Рамазан !

Египтяните ще изядат 40 милиона пилета през месец Рамазан !

Начало на Рамазан Байрама в Гоце Делчев !

Начало на Рамазан Байрама в Гоце Делчев !

21 август 2009

Гоце Делчев /КРОСС/ От днес мюсюлманите в Гоцеделчевско започват едномесечен строг пост в подготовка за посрещането на Рамазан Байрям. Въздържанието от храни и напитки, мюсюлманите ще пазят до 20 септември от изгрев до залез слънце. Заради започващия строг пост на мюсюлманското население от региона, ръководството на община Гоце Делчев взе решение да организира по-късно провеждането на есенния традиционен панаир така, че мюсюлманите да не са лишени от традиционните ястия на панаира. По същата причина родопската община Доспат изтегли със седмица по-рано провеждането на тамошния събор. Подготовката на мюсюлманската общност за Рамазана бе и една от основните теми, които бяха обсъдени в Районното мюфтийство в Гоце Делчев по време на визитата на главния мюфтия Мустафа Халиш.

Радио Благоевград

Минаре България

Милиони мюсюлмани в Турция положиха началото на постите, оруча, който съпровожда свещения месец Рамазан 2009 г. !

В Турция започна свещеният месец за мюсюлманите - Рамазан !

21 август 2009



Света София - ИстанбулИстанбул, Турция /КРОСС/Днес преди изгрева на слънцето милиони мюсюлмани в Турция положиха началото на постите, оруча, който съпровожда свещения месец Рамазан, съобщи БНР. Преди изгрев слънце се направи първата традиционна закуска, наречена сахур. След това докато притъмнее спазващите оруча няма да ядат и да пият, включително отказ от цигари и плътски удоволствия, до залез слънце, когато ходжата ще призове правоверните на трапезата, наречена ифтар.
Поради това, че е лято и дните са дълги, постите продължават около 15 часа. Така е в продължение на един месец, когато ще завършат с Рамазан или Шекер Байрам.
Оручът заема много важно място в Исляма. Той има смисъла на споделяне, на опрощение, покаяние и милосърдие. Изразява се и в прояви на благодеяние и щедрост към бедните и страдащите.
Директорът на дирекцията по вероизповеданията Али Бардакоглу обяви мотото на тазгодишния оруч,”поделянето е добродетел”, подчертавайки „нека се опитаме да изтрием понятието другият, да се научим да приемаме като част от самите нас и тези, които са близо, и онези, които са далеч.
Месецът Рамазан се съпровожда и с различни прояви, общините раздават безплатно храна, вечер организират представления, концерти на открито, заведенията са отворени до разсъмване.
В луксозните ресторанти се предлагат специални менюта, курортите също са индексирали менютата и програмите си за рамазана.
/АС/

Минаре България

Türkiye Radyo Televizyon-TRT,CANLI

Türkiye Radyo Televizyon-TRT,CANLI
TRT,ДИРЕКТНО

Край на оруча за град София-23.08.2009 г. (2 Ramadan 1430 ) е 20 : 26 ч. !

Край на оруча за град София-23.08.2009 г. (2 Ramadan 1430 )
е
20 : 26 ч.
!

ЗА ДРУГИТЕ ГРАДОВЕ КЛИКНИ ПО-ДОЛУ :

RAMAZAN İMSAKİYELERİ


Минаре България

Muslims begin Ramadan holy month !



Muslims begin Ramadan holy month !


(02:37) Rough Cut

Aug. 22 - The Islamic holy month of Ramadan begins across most of the Muslim world, ushering in 30 days of dawn to dusk fasting and extra prayer.

Here in Indonesia, devotees in the world's most populous Muslim country attend prayers and flock to markets at the start of the Ramadan holy month.In the Indonesian capital of Jakarta, thousands gathered at the Istiqlal grand mosque to pray for peace on Friday (Aug 21), hours ahead of the start of Ramadanon on Saturday.The timing of Ramadan varies according to the first sighting of the New Moon. The ninth month of the Muslim calendar, Ramadan marks the day, more than 1,400 years ago when the first words of Islam's holy book, the Koran, were believed to have been revealed to the Prophet Muhammad. Ramadan ends with the first sighting of the next new moon, culminating in the three-day festival of fast-breaking - Eid-ul-Fitr.

Portal Turkey

За свещения ислямски месец Рамазан египетските търговци кръстиха най-хубавите си фурми на американския президент Барак Обама !

Египетските търговци продават специален сорт фурми "Супер Обама" !

horizont.bnr.bg

За свещения ислямски месец Рамазан египетските търговци кръстиха най-хубавите си фурми на американския президент Барак Обама заради посланието му за сближаване между САЩ и мюсюлманите.
Тези плодове са традиционни за Рамазана, тъй като се предполага, че пророкът Мохамед се е хранил с тях по време на постите. В Египет по традиция търговците кръщават най-добрите и най-лошите си фурми на политически личности, с което изразяват отношението си към тях. През последните няколко години най-лошите фурми бяха кръщавани на бившия американски президент Джордж Буш, а тази година - на израелския външен министър Авигдор Либерман. Срещу 6 долара сега се продава килограм фурми от "специалния сорт" "Супер Обама".

-

"Обама" са най-добрите фурми в Египет !

22 авг 2009


Египетските търговци създадоха нова традиция да кръщават най-добрите и най-лошите си плодове на политически личности, с което изразяват отношението си към тях. Сега, в началото на свещения за мюсюлманите месец рамазан, те нарекоха най-добрите си фурми на Барак Обама.

Магазинът на Атиф Хашим в Кайро е зареден с огромни бъчви с фурми "Обама", които струват по пет долара за
килограм. Срещу шест долара пък клиентите могат да се сдобият с едно кило от специалния сорт "Супер Обама". "Поставяме сладка фурма в устата на Обама, заедно с послание - моля те, помогни ни да донесем мир на света! Възлагаме ти много надежди!", казва Хашим. Същият търговец е нарекъл най-некачествените си фурми на израелския крайнодесен външен министър Авигдор Либерман, който има много лоша слава в Египет, откакто преди време заяви, че египетският президент Хосни Мубарак може "да върви по дяволите". Други лоши фурми носят имената на предшественичката му Ципи Ливни. д>н>е>в>н>и>к България Таймс -

In this photo taken Wednesday, Aug. 19, 2009, a sign in Arabic reading 'Obama, 25 pounds', indicates the price of top-quality dates as 25 Egyptian pounds (US$ 4.5) per kilogram, at a spices shop in downtown Cairo, Egypt. Ahead of the holy month of Ramadan, fruit sellers in Egypt's sprawling capital have named their best dates this year after President Barack Obama, in a sweet tribute to the American leader and a gesture of appreciation for his outreach to the Muslim world.

(AP Photo/Ben Curtis)

In Ramadan, the best dates in Egypt are 'Obama' !

CAIRO – For the Islamic holy month of Ramadan, Egyptian fruit sellers have named their best dates of the year after President Barack Obama in a sweet tribute to the American leader for his outreach to the Muslim world.

Dates are a traditional food for Ramadan — which begins Saturday in most of the Islamic world — since the Prophet Muhammad is said to have used them to break the month's sunrise-to-sunset fast each evening.

In Egypt, shops have created a new tradition of naming their best and worst dates to catch attention and boost sales — giving a little reflection of the political mood.

Obama's vault to the top of the Egyptian date-scale comes after he delivered a landmark address in Cairo in June, saying he wants to improve American ties with Muslims around the world. Those ties were deeply strained under his predecessor, George W. Bush, who was widely resented in the Arab world — and whose name was given to the worst quality dates in Egypt in past Ramadans.

"We love Obama and so we named our best dates for him," said Atif Hashim at his busy shop in downtown Cairo.

Huge barrels in his shop were piled with "Obama" dates, selling for just under $2.50 a pound ($5 a kilogram). For an additional dollar, there is an even better date, labeled on a sign as "Super Obama."

"We put a sweet date in Mr. Obama's mouth and a message in his ear," Hashim said. "Please help to bring peace to the world. We have a lot of hope in you."

Hashim named his poorer dates after Israeli Foreign Minister Avidgor Lieberman, a hard-liner who is particularly disliked in Egypt for once saying its president, Hosni Mubarak, can "go to hell."

Other low-quality dates were named after Lieberman's predecessor, Tzipi Livni, and after Bush. They all go for about 17 cents a pound (36 cents a kilogram).

In 2006, many sellers in Egypt named their best dates after the leader of the Lebanese militant group Hezbollah, Hassan Nasrallah, whose popularity soared among Arabs because his militants battled Israel in a devastating war that summer.

During the lunar month of Ramadan, observant Muslims refrain from eating, drinking, smoking and sex from sunrise to sunset. It is believed that God began revealing the Quran to Muhammad during Ramadan, and the faithful are supposed to spend the month in religious reflection, prayer and remembrance of the poor.

It's also a time of celebrations, late nights out with friends and family and elaborate meals for "iftar," the sunset dinner that breaks the fast.

This year, Ramadan starts in August for the first time in 33 years — meaning a long, hot day for those fasting. In a bid to bring up the time for iftar, Egypt went off daylight savings time on Friday.

The fast begins Saturday for most of the Mideast and Asia, although Libya, Turkey, and some Lebanese Shiites began fasting Friday. The month begins when each Muslim country's Islamic authorities sight the crescent moon that marks the beginning of the lunar month — sometimes using only the naked eye, leading to some discrepancies in the timing.

In the West Bank town of Ramallah, Palestinians decorated their houses with lights in the shape of crescents and stars and shops began preparing special pastries and traditional Ramadan drinks like kharoub, made of carobs. The Israeli military said it would keep checkpoints open longer hours to allow more people to cross.

In Hamas-controlled Gaza City, officials hung signs reading "Welcome Ramadan" and provided mosques with large carpets to accommodate the increased number of worshippers.

Shops sold little electric lamps, a traditional children's toy during Ramadan — made in China and brought through smuggling tunnels under the Egypt-Gaza border to circumvent the blockade imposed on Gaza by Israel and Egypt after Hamas seized power two years ago.

In Turkey, the mosques were jam-packed and municipalities set up soup kitchens to serve iftar to the poor. Holiday-makers began deserting beach resorts to return home. Newspapers carried recommendations from dietitians and Mehmet Emin Ozafsar, the deputy head of Turkey's department for religious affairs, urged people observing the fast not to use it as an excuse for "aggressive behavior" or abstinence from work.

"Fasting is patience and tolerance," Ozafsar said.

___

Associated Press reporters in the Mideast and Turkey contributed to this report.

събота, 22 август 2009 г.

Обама поздрави мюсюлманите !

Обама поздрави мюсюлманите

Президентът на САЩ Барак Обама поздрави мюсюлманите по света по случай започването на свещения за мюсюлманите месец Рамазан.

Posted 22.08.2009 12:13:26 UTC

Updated 22.08.2009 12:13:26 UTC

Президентът на САЩ Барак Обама поздрави мюсюлманите по света по случай започването на свещения за мюсюлманите месец Рамазан.

В посланието си Обама каза, че постите, които са ценност споделяна от християнството и някои други религии са религиозен ритуал сближаващ хората едни с други и с Всевишния.

В обръщението си Обама каза, "Придържаме се към дадените от нас обещания да направим света по-безопасно място. Както казах и в Кайро това може да стане с усилията да се изслушваме, да се опознаем и да изпитваме уважение едни към други".

Обама допълни "Америка винаги ще се застъпва за правото на хората по целия свят да имат собствени възгледи за политиката и религията и да вярват във върховенството на закона".

Радио "Гласът на Турция"

Viewing Ramadan as a traditional,cultural experience !

YASEMİN SİM ESMEN

Tanzil : Quran Navigator

Tanzil : Quran Navigator

Shared via AddThis

Кога е Рамадан през 2009 г. ? / When is Ramadan in 2009 ?

Sofia, Bulgaria Prayer Timings

1 Ramadan 1430=22.08.2009



ТУРСКИ РЕЛИГИОЗНИ И СЕМЕЙНИ ПРАЗНИЦИ И ОБИЧАИ !


ТУРСКИ РЕЛИГИОЗНИ И СЕМЕЙНИ ПРАЗНИЦИ И ОБИЧАИ !

Започва свещеният за мюсюлманите Рамазан 2009 г. !

Снимка:Истанбул, първата молитва през свещения месец !/Снимка: ЕПА/БГНЕС

Започва свещеният за мюсюлманите Рамазан 2009 г.!

21.08.2009 15:53

Религиозните институции отново имаха трудности при определянето с точност кога настъпва новолунието !

Истанбул, първата молитва през свещения месец !

В Турция днес започнаха големите пости, наречени "оруч", спазвани по време на свещения за мюсюлманите месец Рамазан. Тази година Рамазанът за първи път от 33 години насам е през август и постът ще продължава близо 15 часа.

В продължение на 30 дни мюсюлманите, които са втората по численост в света религиозна група - около 1,2 млрд. души, се въздържат от храна, пиене на течности, секс и цигари от изгрев до залез слънце, за да пречистят тялото и душата си. Те поемат храна и течности само през тъмната част на денонощието.

След последния ден на постите започва празникът Шекер Байрам, на който се поднасят вкусни неща за ядене.

Когато слънцето залезе, имамът от джамията обявява края на поста за деня. В продължение на един месец на разсъмване глашатаи с тъпани (давулджии) обикалят на много места и вдигат мюсюлманите от сън за сутрешната закуска, наречена "сахур". Това е традиция още от Османската империя.

Някои общини организираха специални курсове за давулджии. Преди се наемаха само мъже за тази роля, но в последно време започнаха да се приемат и жени. На някои места обаче общините премахнаха традицията за събуждане с тъпани, с мотива, че се безпокоят онези, които не спазват постите.

Оручът има много важно място в исляма и има смисъл на споделяне между хората, между бедни и богати.

Дирекцията по религиозните въпроси тази година за първи път обяви мото на тазгодишния Рамазан - "Споделянето е хубаво нещо - имаме нужда от едно разумно общество".

Той обърна внимание на дискриминацията на жените в джамиите, където само за мъжете има условия за молитва (намаз), и прикани имамите да осигурят условия и за жените.

В Турция Рамазанът се съпровожда с различни прояви, особено след залез слънце, организирани от общините - театрални представления, концерти на открито и други.

Джамиите са отворени през цялата нощ. Всички са украсени с гирлянди от светещи електрически лампички и това им придава изключителна красота.

Ресторантите и кафенетата са отворени през цялата нощ, като се предлагат специални менюта. Повечето търговски обекти отварят едва след залез слънце. Светският живот преминава "на нощен режим".

Променя се и работното време на правителствените учреждения - работата им започва по-късно и свършва по-рано.

По неписани правила немюсюлманите - туристи и местни християни, следват на обществени места правилата на въздържание като знак на уважение към исляма.

Според традицията всеки заможен мюсюлманин, собственик на фирма или отговорна личност трябва да даде поне една вечеря (ифтар) за близките, колегите и подчинените си или да раздаде пакети с храна на бедните.

На традиционната вечеря "ифтар" задължително първо се предлага топла супа. От масата не бива да липсват месо, зеленчуци, плодове и чай. Пастърмата и погачите, които се пекат само по време на Рамазана, са сред деликатесите на трапезата.

Късно снощи 13 арабски държави обявиха, че свещеният месец ще започне утре.

Това решение било взето, след като религиозните институции, които трябва да определят началото на месеца, не успяха да установят с точност кога настъпва новолунието в последните дни на месеца шаабан по мюсюлманския календар.

13-те страни са Йордания, Саудитска Арабия, Египет, Бахрейн, Катар, Обединените арабски емирства, Кувейт, Йемен, Ливан, Сирия, Тунис, Алжир и палестинските автономни територии.

Асоциацията на мюсюлманските учени в Ирак се присъедини към решението на изброените страни, но тя не представлява всички мюсюлмани в страната.

По принцип всяка мюсюлманска държава обявява самостоятелно началото на рамазана, припомня ИТАР-ТАСС.

За фазата на луната следи специална ислямска комисия, съставена от влиятелни богослови.

От миналата година върховният мюфтия на Саудитска Арабия шейх Абдел Азис ибн Абдала узакони установяването на точната дата на началото на рамазана с помощта на телескопи в астрономическите обсерватории. Това не облекчи задачата на комисиите, които водят спорове дали новолунието съвпада с 29-ия или 30-ия ден на шаабан.

Поради тези спорове от днес за мюсюлманите свещеният месец започва в Турция, Либия, в балканските страни и в Азия.

Източник:по материали на БТА

Минаре България

Започна свещеният месец за мюсюлманите Рамазан 2009 г. !

Започна свещеният месец за мюсюлманите Рамазан 2009 г. !

петък, 21 август 2009

Анкара

Днес преди изгрева на слънцето милиони мюсюлмани положиха началото на постите, оруча, който съпровожда свещения месец Рамазан. Преди изгрев слънце в Турция се направи първата традиционна закуска, наречена сахур, предаде БНР. След това докато притъмнее спазващите оруча няма да ядат и да пият, включително няма да пушат и да се отдават на плътски удоволствия, до залез слънце, когато ходжата ще призове правоверните на трапезата, наречена ифтар.

Поради това, че е лято и дните са дълги, постите продължават около 15 часа. И така в продължение на един месец, когато ще завършат с Рамазан или Шекер Байрам.

Оручът заема много важно място в Исляма. Той има смисъла на споделяне, на опрощение, покаяние и милосърдие. Изразява се и в прояви на благодеяние и щедрост към бедните и страдащите.

Директорът на дирекцията по вероизповеданията Али Бардакоглу обяви мотото на тазгодишния оруч,”поделянето е добродетел”, подчертавайки „нека се опитаме да изтрием понятието другият, да се научим да приемаме като част от самите нас и тези, които са близо, и онези, които са далеч.

Месецът Рамазан се съпровожда и с различни прояви, общините раздават безплатно храна, вечер организират представления, концерти на открито, заведенията са отворени до разсъмване.

В луксозните ресторанти се предлагат специални менюта, курортите също са индексирали менютата и програмите си за Рамазана.

АСН

Минаре България

В Турция започват постите по повод свещения за мюсюлманите месец Рамазан 2009 г. !

В Турция започват постите по повод свещения за мюсюлманите месец Рамазан !

В Турция започват големите пости, наречени "оруч", спазвани по време на свещения за мюсюлманите месец Рамазан. В продължение на 30 дни мюсюлманите се въздържат от храна, пиене на течности, секс и цигари от изгрев до залез слънце, за да пречистят тялото и душата си. Те поемат храна и течности само през тъмната част на денонощието. След последния ден на постите започва празникът Рамазан или Шекер Байрам, на който се поднасят вкусни неща за ядене. Когато слънцето залезе, имамът от джамията обявява края на поста за деня. Оручът има много важно място в исляма и има смисъл на споделяне между хората, между бедни и богати. Директорът на Дирекцията по вероизповеданията Али Бардакоглу обяви мотото на тазгодишния Рамазан - "Споделянето, съпричастието е хубаво нещо". Той обърна внимание на дискриминацията на жените в джамиите, където само за мъжете има условия за молитва /"намаз"/, и прикани имамите да осигурят условия и за жените. В Турция Рамазанът се съпровожда с различни прояви, особено след залез слънце, организирани от общините - театрални представления, концерти на открито и други. Джамиите са отворени през цялата нощ. Всички са украсени с гирлянди от светещи електрически лампички и това им придава изключителна красота. Ресторантите и кафенетата са отворени през цялата нощ, като се предлагат специални менюта. Според традицията всеки заможен мюсюлманин, собственик на фирма или отговорна личност трябва да даде поне една вечеря /"ифтар"/ за близките, колегите и подчинените си или да раздаде пакети с храна на бедните. На традиционната вечеря "ифтар" задължително първо се предлага топла супа. От масата не бива да липсват месо, зеленчуци, плодове и чай. Пастърмата и погачите, които се пекат само по време на Рамазана, са сред деликатесите на трапезата.

България Таймс

Започна свещеният за мюсюлманите месец Рамазан 2009 г. !

Започна свещеният за мюсюлманите месец Рамазан !

21 август 2009 / News.dir.bg
Тринадесет арабски държави обявиха, че свещеният за мюсюлманите месец на въздържание Рамазан ще започне днес, съобщи ДПА, цитирана от БТА.
Това решение било взето, след като религиозните институции, които трябва да определят началото на месеца, не успяха да установят с точност кога настъпва новолунието в последните дни на месеца шаабан по мюсюлманския календар. Тринадесетте страни са Йордания, Саудитска Арабия, Египет, Бахрейн, Катар, Обединените арабски емирства, Кувейт, Йемен, Ливан, Сирия, Тунис, Алжир и палестинските автономни територии. Асоциацията на мюсюлманските учени в Ирак се присъедини към решението на изброените страни, но тя не представлява всички мюсюлмани в страната.
По принцип всяка мюсюлманска държава обявява самостоятелно началото на рамазана, посочва ИТАР-ТАСС. За фазата на луната следи специална ислямска комисия, съставена от влиятелни богослови. От миналата година върховният мюфтия на Саудитска Арабия шейх Абдел Азис ибн Абдала узакони установяването на точната дата на началото на рамазана с помощта на телескопи в астрономическите обсерватории. Това не облекчи задачата на комисиите, които водят спорове дали новолунието съвпада с 29-я или 30-я ден на шаабан.
Поради тези спорове от днес за мюсюлманите свещеният месец започва в Турция, Либия, в балканските страни (включително и България) и в Азия. В продължение на 30 дни мюсюлманите се въздържат от храна, пиене на течности, секс и цигари от изгрев до залез слънце, за да пречистят тялото и душата си. След като слънцето залезе, което в някои по-големи градове се известява с топовен изстрел, започва т. нар. ифтар - обилна вечеря, която понякога продължава цяла нощ, до новата зора.
По време на рамазана богатите са длъжни да доказват своята щедрост, като раздават милостиня на бедните и като приготвят за тях ифтар направо на улицата.
В дните на рамазана се променя работното време на правителствените учреждения - работата им започва по-късно и свършва по-рано. Повечето търговски обекти отварят едва след залез слънце. Светският живот преминава "на нощен режим". По неписани правила немюсюлманите - туристи и местни християни, следват на обществени места правилата на въздържание като знак на уважение към исляма./http://dnes.dir.bg

България Таймс

Рамазан 2009 / Ramazan 2009 !

Рамазан
На 22-ри август 2009 г, мюсюлманите по целия свят посрещнаха с вълнение началото на най-свещения месец на годината.По време на Рамазан, деветия месец от ислямския календар, вярващите от всички континенти се обединяват и се отдават на пости и духовно извисяване.
За Рамазана не се знае много. Смятам, че малко повече информация за традициите свързани с Рамазана ще ви помогне по-добре да разбирате колеги и приятели. Всички знаем, че умението ни да приемаме различията по между ни и да търсим общи интереси е ключа към нашето успешно социално общуване.
Броят на мюсюлманите по света надвишава 1 милиард, от които 8 милиона живеят в Северна Америка. Повечето от тях спазват пълен пост (никаква вода или храна) между изгрев и залез слънце по време на месец Рамазан. Причината за това не е да отслабнат или поради някаква друга медицинска препоръка, а защото така е заповядано в Корана, който гласи, “О, вярващи, предписано ви е говеенето, както бе предписано и за онези преди вас (евреи и християни), за да се побоите”(2:183). Деца под 12 години, болни, пътуващи, кърмачки и жени в цикъл са освободени от задължението да постят.
рамадан

Рамазана е много повече от това да не се яде и пие. Той е време за пречистване на душата, концентриране върху Бога и извършване на саможертви. Трябва да се сдобрим с хората, които са ни наранили, да се сплотим в семействата и приятелите си и да се откажем от лоши навици - като цяло да пречистим живота си, мислите и чувствата си. Рамазанът не е просто физически, а по-скоро е цялостно обвързване на човешкото тяло и душа.

По време на Рамазана, всяка част от тялото ни трябва да се въздържа по определен начин. Езикът ни трябва да се въздържа от злословене и клюки, очите – от гледане на непозволени неща, ушите - от слушане на лоши думи или празни приказки, краката ни – от ходене на покварени места. Ръцете ни не трябва да посягат на нищо, което не ни принадлежи. Изисква се също да се въздържаме от секс и пушене през деня от изгрев до залез.
Много хора сигурно се питат защо правим това и какви са предимствата на говеенето. Всяка една Божа заповед не подлежи на оспорване. Даже не си и задаваме този въпрос. Предимства има и те са явни.

  1. Постенето калява волята и засилва чувството на самоконтрол, което имаме върху себе си.
  2. Когато постиш и си гладен, разбираш как се чувстват бедните, които нямат какво да ядат. Не случайно народът е казал „Ситият на гладния не вярва”. Започваш да цениш и малките неща, които притежаваш, а не си и забелязвал, защото животът ти предлага голямо изобилие. По този начин се засилва чувството за духовен мир и щастие.
  3. Говеенето влияе благоприятно на здравето ни. Много изследвания са направени за това. За разлика от други диети, Рамазана не води до недохранване или недостатъчен прием на калории след като няма ограничения за вида храна и количеството, която можем да приемаме преди започване на постите и след залез.

От моя личен опит знам, че в рамките на първите няколко дена тялото ми свиква на новия режим на хранене и не чувствам глад през целия ден. Работя нормално, мисленето ми се избистря. Отделям повече време за молитви и се чувствам духовно и физически пречистена - чувство, което си заслужава да изпиташ.
Севие Хърлева
По материали от www.islam.about.com/http://www.bulgariansindetroit.com

Минаре България

100-годишната джамия в Караманци посреща Рамазана !

100-годишната джамия в Караманци посреща Рамазана ! Печат И-мейл
Георги Даскалов | петък, 21.08.2009, 13:51
Муксин Бейсим
Муксин Бейсим
Стотити мюсюлмани ще събере джамията в село Караманци за Рамазана, прогнозира пред Haskovo.info ходжата Муксин Бейсим. Той разказа, че храмът е на 100 години и се поддържа трудно, но скоро ще бъде ремонтиран. Основните приходи в джамията идват от сергиите по празниците.

Свещеният за мюсюлманите месец Рамазан започва утре. През този период вярващите постят, за да бъдат опростени греховете им, а душите - пречистени. По време на свещения месец не се яде и пие от изгрев до залез. Тази традиция обаче спазват малко мюсюлмани.

Постите приключват на 20 септември. Тогава се посреща Рамазан байрам, известен още като Шекер байрам.

Джамията в Караманци Джамията в Караманци


http://haskovo.info

Как празнуват мюсюлманите Рамазан байрам ?

Основно задължение на всеки мюсюлманин е да пости един месец в годината. Това се извършва през деветия месец Рамадан според мюсюлманския календар и почти съвпада с християнските коледни пости между ноември и декември. Указания за този пост са дадени в Корана, Сура 2: „...стремете се към онова, което Аллах ви е предписал: яжте и пийте, додето различите при пукването на зората белия от черния конец! После довършете говеенето до нощта...”
Постът „оруч” според някои изследователи на исляма, се е явил по чисто стопански съображения. В арабския свят земеделските работници не са могли да работят по нивите през деня заради палещите лъчи на слънцето, а се трудели нощно време, когато са се хранели. При това при арабите се случвало в периода между старата и новата реколта. Затова мюсюлманите през деня гладуват, а през нощта до зазоряване ядат, без да пият алкохол, да пушат цигари, понякога дори не взимат медикаменти.
При Мохамед гладуването получило определено време – месец Рамадан, един свещен месец за древните араби, но и също така месец на Откровението, получено на 27-ми в „Нощта на съдбата”, през която Коранът бил разкрит свише. За да може човек да се възползва от благословиите, свързани с тази нощ, препоръчва се през последните десет дни от този месец „да се отдръпне от светския живот”, за да се отдаде на молитви и размисъл. Използвайки този пост, ислямските духовници ги украсили с молитви и ритуали.
Самия празник Рамазан байрам се празнува непосредствено след свършването на тридесетдневния пост (оруч) и се приема като голяма милост от вярващите и благочестиви мюсюлмани, които реално са гладували. Смята се, че по това време на постите те водят ожесточена борба със злото и успяват да победят, затова има право на тържествено празнуване на Рамазан байрам. Тогава освен пищното угощение, всички по-млади искат прошка от възрастните.
Сред турското население у нас по време на постенето за Рамазан байрам мъже пеят манита (четиристишия, които обикновено са римувани в първия, втория и четвъртия стих). Тези мъже с тъпан събуждат вярващите мюсюлмани за закуска преди зазоряване и пред домовете на отделните семейства изказват най-различни благопожелания. Събуждането с тъпан и манита се повтаря всяка ранна утрин в продължение на 30 дни. А в първия ден на Байрама посещават всичките семейства, за да си получат съответното възнаграждение. В паметта на вече доста възрастни мъже от турското население са съхранени текстове и мелодии на манита.
Преди Рамазана турското население от Кържалийски регион пази пълна възбрана от хранене, вода и пушене от изгрев слънце до залез. Въздържат се и от полови връзки. Времето за хранене се известява чрез биене на тъпан от един или двама мъже, които спират пред някои къщи и произнасят молитви или пеят манита. След едномесечен пост правят разговяване в първия ден на месец шаввал, който отговаря на месец януари.
Кючук байрамът или Рамазан продължава три дни.
Същинският празник се подготвя два дни по-рано. Пекат се катми и се раздават. Наричат ги още чурек гюн или арфа. Раздават се също и мекици. В този ден децата обхождат къщите и ги даряват с мекици и бонбони.
Първият ден на Рамазана наричат Аслъ бойрам.
Той започва сутринта с рамазанска молитва в джамията. Непосредствено след службата започват поздравленията (байрамлашмак) на по-младите към по-възрастните мъже, които застават подредени в двора на джамията. Присъстващите раздават бонбони на момчетата, които са там. Младите мъже целуват ръка на възрастните с познатия източен маниер – докосват челото и брадата като поздравяват: „Байрамамън мубарек ослу”, което означава „Благословен празник на разговяването”. Възрастните отговарят:”Чокяша” – „много да живееш”.
След поздравленията и благословиите всички се прибират у дома и започват празничното угощение. Придирчивите и сръчни домакини са приготвили капама – месо със зеленчуци, баница и баклава. Това угощение е за изкупление и опрощаване на греховете, сторени волно или неволно. Дават от баницата и баклавите и на съседите си българи. Всички дават милостиня – закат, която е натурален десятък с благотворителен характер. Момичетата играят в махалите и пеят мани, а младите мъже играят буйни хора. Понякога показват и пехливанлък.
При казълбашите празникът Рамазан Байрам няма определена дата; той всяка година се измества с десет дни, тъй като се спазва арабския лунен календар, и продължава три дни. Самите алиани разказват, че този празник не е техен, а чисто турски и им бил наложен с доста голяма жестокост от властващите. Онези, които не признават и не празнуват Рамазан байрам, били напълно изтребени след жестоки изтезания. През целия месец преди празника ергените се учат да пеят мани и да бият тъпан, обхождат къщите и с песни си поръчват баница за следващия ден:
Сам си опънах тъпана
Обиколих махалата и дойдох, мила бульо, дойдох да поръчам баница...
Къщата, в която е поръчана баницата, изпълнява поръчката.
Стопанката приготвя няколко баници – зависи колко ще бъдат гостите ергени – и вечерта, когато пристигнат, им дава баница, която те слагат в специален съд. После се събират на едно място и я изяждат. Така всяка вечер ядат поръчвана в различни семейства баница.
Един ден преди празника Байрам Арифеси – първият ден от Рамазан байрама – всяка домакиня приготвя малки питки, прилични на кифли, наречени байрам коладжъ, и мекици – пексимети и ги разнася на роднини, като дава във всеки дом по една питка и един пексимет. Сутринта на празника мъжете отиват в джамата за празнична молитва. След молитвата се прибират у дома и целуват ръка на по-възрастните, като им честитят празника. На децата дават бонбони и пари. Семейните членове на джема, облечени празнично, отиват да честитят на бабата, като носят малко шише ракия – двеста грама. В деня на празника дувалджията, придружен от байрактар, обхожда цялото селище. Посетените стопани им дават пари. Ако в дома има годеница или млада булка, окачват на байрака пешкир, благодарствен дар, че са удостоени с това посещение. Дувалджията и байрактарят правят поръчка за обяд в дадено семейство, предварително избрано. Семейството се приготвя, събират се момите и ергените. След като се наобядват, те започват да напяват мани, после отиват на мегдана, където невестите и момите играят и пеят, а възрастните моми и ергените обикалят селището, като наблюдават. След това момите и ергените обикалят селището, като тръгват в противоположни посоки, но се срещат по улиците, преграждат си пътя или вършат други весели закачки.
Интересно е, че на Рамазан байрам момите си избират дружка (кардаш), а момчетата – приятел (билизер) и предупреждават родителите си. Момичетата се събират в една къща, където сами приготвят яденето, после канят момите и ергените. Някои играят алай, след това вечерят и момите, станали дружки, спят заедно и нататък вече са заедно. Майките и момчетата, избрали си билизер, им месят по една специална пита, завиват я в нарочно приготвен пешкир и разменят питите помежду си. От този ден те вече са побратими./http://kak-da.bg

Минаре България

Започва Рамазанът 2009 г. !

От света | 21.08.2009

Започва Рамазанът !


Тази година Рамазанът е от 21 август до 19 септември
Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Тази година Рамазанът е от 21 август до 19 септември

От днес /петък, 21 август/ вярващите мюсюлмани изцяло променят дневния си режим, както и храненето си. С новолунието започва 9-ият месец на постите - Рамазанът, а това означава 30 дни въздържание.

Призивът за молитва се чува по друг начин от над един милиард мюсюлмани по света със започването на Рамазана. Все едно дали в Мека, Медина, Хамбург или Ню Йорк - времето на големите пости изисква немалко от тях. Особена издържливост се изисква от вярващите в северните страни, защото се пости по светло, храна и течности могат да се приемат само по тъмно. За Германия например това означава на първия ден от Рамазана, че между 04 ч и 09 минути и 21 ч и 41 минути яденето и пиенето са забранени.

Правоверните мюсюлмани спазват пост през светлата част на денонощиетоBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Правоверните мюсюлмани спазват пост през светлата част на денонощието

Вътрешно пречистване

"Не можем да приемаме нищо - нито ядене и пиене, нито полово сношение, пушене или дъвки със захар...", обяснява Рамазан Укар, ходжа и председател на ислямските общности в Северна Германия. Ако обаче през първите няколко дни на постите поради грешка се изпиела чаша чай или по навик се хапвало ябълка, не било толкова страшно: "Това се нарича Божи дар. Значи може два-три пъти в месеца, но не повече. Тоест, не може всеки ден да се получава Дар от Бога."

Спазването на постите по време на Рамазана е една от така наречените "пет стожера на исляма". Към тях спадат също така признаването на вярата, всекидневните молитви, даването на милостиня и поклонението в Мека. Какво е важно за месеца на постите е записано в самото начало на Корана, във втора сура: "Вие, вярващи, постите са ви предписани за определен брой дни."

Става дума за точно 30 дни, т.г. от 21 август до 19 септември. Изключения се допускат само за възрастни и болни, деца и пътници. Отказът от храна и напитки е едната страна на постите, предназначена да служи за вътрешното пречистване и намирането на собственото духовно начало. Другата страна е свързана с всекидневното съвместно съжителство:

"Длъжни сме да се занимаем с бедните на този свят. Хората, които постят, даряват по време на Рамазана на нуждаещите се. Всички мюсюлмани трябва да правят дарения, дори ако са бедни. В такъв случай те получават нещо от другите и така нещата отново се изравняват."

Всекидневната молитва е един от петте стълба на ислямаBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Всекидневната молитва е един от петте стълба на исляма

Шансовете на свещените дни

Да се хранят съвместно след вечерната молитва е също мюсюлманска традиция. Ходжа Укар разказва, че мнозина вярващи канят непознати не ресторант или готвят за тях по домовете си.

Да бъдат солидарни, да се изслушват, да се помиряват, ако има разпри в семейството - тези са шансовете на свещените дни.

Освен това мюсюлманите използват дните на "лятната горещина", както приблизително се превежда "Рамазан" за изучаване на Корана. Те се събират в джамиите и всеки ден изчитат по 20 страници от светото си писание.

Автор: М. Леме, В. Шопов/Редактор: М. Илчева

Радио "Дойче веле"

Минаре България

ramazan-ramadan